Visa Cuma günü WaveCrest kart üyeliğini kaldırdığını açıkladı. Bunun sonucunda kripto para bankamatiklerin operasyonu da askıya alınmış oldu. BitPay, BitWal, Cryptopay, Wirex ve Tenx konuya şimdiden yanıt verdiler. Şirketler diğer tedarikçilerle görüşmeye başladılar.

Visa’nın kararı şartların ihlal edildiği açıklamasının arkasından geldi. TheNextWeb, finans devinden şu açıklamayı aldıklarını açıkladı:

WaveCrest’in üyeliği şartlarımıza uymama eğilimlerinin devam etmesinin üzerine sonlandırılmıştır. Sonuç olarak tüm Visa WaveCrest kart programları kapatılacaktır. Visa’nın, kriptovalütle dönüştürülmüş Fiat para birimlerinde fon kullanan çeşitli yargı alanlarında onaylanmış diğer kart planları vardır. WaveCrest ile sonlanan anlaşmamız diğer ürünlerimizi etkilemeyecektir.

SÖZLEŞMENİN İHLALİ

Visa’nın hareketi kripto para birimini yok etmeyecektir ancak kuralları ihlal eden ortaklar için bir mesaj niteliğinde olacaktır. Diğer şirketler ve yayınlanan charterlar herhangi bir değişiklik yapmadan çalışıyorlar.

Kişisel şirketler kaynaklarını kullanıcılara aktarma ve operasyonlarına devam etme amacıyla harekete geçmeye başladılar. BitPay müşterilerini durumun tamamını açıklayan bir e-posta ile bilgilendirdi ve 1 Aralıktan sonra sipariş edilen kartların ücretlerini ve fonlarını iade edeceğini açıkladı. İlginç bir şekilde, Amerika’daki kullanıcılar kartlarını hala sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorlar. Şirket ayrıca, ülkelerindeki kartların tekrar kullanılabilir hale gelmesi durumunda müşterilerine bilgi vermeyi ve daha sonra ücretsiz olarak kartları geri vermeyi planlıyor.

Bitwala, Cryptopay ve Wirex de benzer açıklamalar yaparak müşterilernin paralarının her durumda güvende olacağını açıkladı. An itibariyle şirketler alternatif arayışında bulunuyorlar. Cryptopay çoktan görüşmelerin başladığını ve şuan tek ihtiyacın süreci hızlandırmak olduğunu söylüyor.

Visa kararı hakkında neler düşünüyorsunuz? Kurallara uymayan şirketler için bir yaptırım mı yoksa kripto tabanlı banka kartları için sonun başlangıcı mı?