Anonim VPN servisi TorGuard Bitcoin ödemelerini Lightning network ile kabul etmeye başlayacağını duyurdu.

İşlen sürelerini ve ücretlerini düşürme amacıyla, kullanıcılar şuandan itibaren TorGuard servislerine Lightning kullanarak Bitcoin ödemesi gerçekleştirebilirler.

LN MAINNET ÖDEMELERİ

Lightning network testnet geçen ay başlamasıyla kripto toplumunda heyecan yaratmıştı. TorGuard, endüstrideki ilk Lightning Network mainnet ödemesi kabul eden şirket oldu.

Bitcoinist raporlarında, TorGuard geliştiricileri testnet arayüzü ile hayal kırıklıklarını dile getirdi.

Lightning network hayranları, müşteri hizmetlerinin LN ödemesi kabul etmesini sevinçle karşıladı.

Temsilci, “LN ana ağ hizmetiniz var ve çalışıyor mu? Eğer öyleyse size servisimizi 1 aylığına 1 satoshi karşılığında temin edebilirim.” dedi.

Eleştirmenler, bununla birlikte, kanal işlem maliyetleri nedeniyle işlem maliyetlerinin önemli ölçüde artabileceğini iddia ediyor.

BITCOIN KUSURLARI

Bitcoin kullanıcıları Lightining’in bazı kripto paraların kusurlarını göstereceğini iddia ediyor. Örneğin, yüksek işlem ücretleri ve yavaş doğrulama süreleri, şifreleme yüzdesi milyonlarca yeni kullanıcı kazandığından şebekeyi durdurmaya devam ediyor.

Alternatif kripto paralardan Bitcoin Cash ve Ripple içinde aynı sorunlar gözleniyor ama onlara  biraz daha farklı yaklaşılıyor. Eski Bitcoin kullanıcıları, gelecek Layer 2 güncellemesiyle LN ödemeleri gibi gerekli güncellemelerin sağlanacağı konusunda hala olumlu düşünceye sahipler.

Hangi kripto paranın daha fazla özgürlükçü ruha, merkezsizliğe sahip olduğu tartışmaları gün geçtikçe artıyor. Sizce Lightning Network’u Bitcoin’in ilacı olabilecek mi veya altcoinlerden bir tanesi orijinal kriptonun yerini alacak mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.