Blockchain teknolojisi dünyayı merkezsiz bir hale getirip gücü tekrar günlük tüketicinin eline vermeyi vaat ediyor. Ancak, bu amaç ICO manzarasından baktığımızda farklılık göstermektedir. Yeni ICO’lar genel olarak Bitcoin gibi güncel kripto paraları geliştirmeyi teklif ediyor. Birçok başarılı ICO, dakikalar içinde yayınlayıcı şirketlere inanılmaz miktarda sermaye kazandırdı.

BLOCKCHAIN KANALI

Mesaj uygulaması olan Telegram’ında bu konuda bir farkı yok. Şifreli mesajlaşma servisi kripto para takipçileri arasında bilgi toplama ve dolaştırma amaçlı yaygın bir kullanıma sahip bulunuyor.  Kuvvetli bir ICO ve kripto para senaryosuyla, Telegram yeni bir ICO üretici olmak için düzgün bir seçenek olarak görülüyor. Tokenmarket‘a göre, blockchain projelerinden %84’ü Telegram kanallarını aktif bir şekilde kullanıyor. Mesajlaşma uygulaması da kendi ICO’sunu bu yılın ilerleyen günlerinde duyurmayı planlıyor. Dün, Cryptovest, Telegram ICO’nun sızan belgelerine ulaştı ve bunları kendi bloglarında yayınladılar.

Makaleye göre, sezgisel kullanıcı yüzleri ve ölçülebilirlikler temel sorunlar olarak görülüp, planlara göre Bitcoin ve Ethereum’un hantal sistemleri geliştirilmek isteniyor. Telegram takımının fikrine göre en popüler iki kripto paranın asıl talepleri tüketilerden ziyade yatırımcılardan kaynaklanıyor. Telegram’ın ICO’su görünüşe göre daha kolay kullanılabilecek ve büyük bir ihtimalle geniş çaplı bir ilgi kazanacak.

Telegram, 2018’in ilk çeyreğinde erken ICO satışlarında 500 milyon $’a yaklaşan gelir bekliyor.

ŞİFRELİ MESAJLAŞMA PLATFORMU

2013 de yayınlanmasından itibaren, Telegram en popüler şifreli mesajlaşma platformu haline geldi. Kurucusu Pavel Durov ve takımı, merkezsizleşmeye ve gizliliğe güçlü bir şekilde inanıyorlar. Platformun dünyanın farklı kıtalarında birkaç server’ı bulunuyor. Günde 100 milyondan fazla kişi tarafından 15 milyardan fazla mesaj transferi gerçekleştiriliyor.

Aynı zamanda, tnw‘nin yazdığına göre, Telegram kripto para birimi çıkarmayı düşünen tek mesajlaşma platformu değil. Rival Kik de benzer bir biçimde kendi blockchain bazlı KIN isimli koinini çıkardığını duyurdu.