MICROSOFT BITCOIN ÖDEMELERİNİ KALDIRIYOR

Microsoft’un Bitcoin’i ödeme seçeneklerinin arasından çıkarması kripto para toplumunda kargaşaya yol açtı. Bazı kullanıcıların hesaplarında hala bitcoin ekleme seçeneği ile uygulama ve oyun alma seçeneği duruyor. Ancak, şirket şuan itibariyle bu özelliği kapatıyor. Bitcoin’deki dalgalanmalar ve işlem ücretlerindeki yükseklik Bitcoin’in ödeme şekli olarak kabul edilmesini yavaşlatıyor.

Raul O., Microsft’un destek uzmanı, göre, şirket Bitcoin ödemelerini kaldırıcak ve tekrar geri gelmesi söz konusu olmayacak. PayPal ve kredi/bankamatik kartları temel ödeme methodları olarak kalacak. Microsoft 2014 yılında Bitcoin’i oyun ve uygulama almalarında kullanılması için desteklemişti ancak 2016 yılında geçici süreliğine durdurmuştu. Raul O., şirketin gelecekte kripto parayı destekleyip desteklemeyeceğine ilişkin net bir açıklama yapmadı.

MICROSOFT STEAM’İ TAKİP EDİYOR

Aralık 2017’nin başlarında, çevrimiçi oyun devi Steam aynı sebeplerden dolayı Bitcoin desteğini kaldırmaya karar vermişti. Kripto hayranları bu karara şaşırmış ancak fiyatı ve işlem ücretleri sabitlendiği zaman geri dönebilmesi konusunda umutlarını kaybetmemişlerdi.

Kripto paraya olan akım devam ettikçe Bitcoin işlem ücretleride artmaya devam ediyor. İşlem ücretleri 55$‘a ulaşıyor. Bu yüzden, büyük şirketler Bitcoin dalgalanmasını kabul ederlerse yüksek miktarda zarara uğrayabiliyorlar. Daha yaygın kullanıma rağmen, orijinal kripto paranın fiyatında hala çılgınca dalgalanmalar meydana geliyor.

Microsoft teknik olarak BTC’yi kabul ettiğinde de direkt olarak ürün satın almalarda kullanımına izin vermemişti. Kullanıcalar hesaplarına gönderdikleri BTC’yi dolara çevirip işlem yapıyorlardı. Kullanıcalar sadece oyun ve uygulama satın almalarında kripto para kullanabiliyorlardı ve BTC ile satın alımlarda geri ödeme kabul edilmiyordu. İşlem süresi de iki saati bulabiliyordu.

KRİPTOSFER’DE KARGAŞA

Kripto para ödemesinin bazı hesaplarda hala görülütor olması kripto para toplumunda kargaşaya neden olsa da hesapların çoğundan bu seçenek kalkmış durumda bulunuyor. Bitcoin’in değer deposu pozisyonundan harcanan para statüsüne geçmesi için fiyatının sabitlenip işlem ücretlerinin kısalması gerekiyor. O zamana kadar, şirketler orijinal kripto paraya olan desteklerini çekmeye devam edecektir.