Mark Zuckerberg Facebook’da bir krkipto para tanıtmak istiyor. Ocak ayı yeni yılda çözülmelere sebep oluyor. Herkes en az bir tane istiyor. Mark Zuckerberg de dün Facebook paylaşımıyla bizlere göz kırptı.

MERKEZSİZLİĞİN GÜCÜ

Profilindeki paylaşımıyla sosyal medya devinin karşılaştığı bazı sorunları göz önüne serdi. Zuckerberg her zaman Facebook’un görevinin gücü insanlara vermek olduğunu savunuyor. Birçoğu, teknolojinin, bireyi anlamlı kılacak merkezi olmayan bir güç olacağını umuyor.

Fakat, Zuckerberg birçok insanın yakında bu sözlere inanmayacağını ve bunun sebebinin ise büyüyen birkaç teknoloji devinin, bazı hükümetlerin teknolojiyi kötüye kullanıp bireyleri gözetlemesi olarak gösterdi.Bu istismar sıklıkla teknolojik gelişmenin iktidarın merkezileşmesine katkıda bulunduğu izlenimini veriyor.

Bu trende karşı gelen fenomen is blockchain ve kripto para diyebiliriz. Yüksek riskine ve kontrol etme zorluklarına rağmen bunlar gücü merkezi sistemlerden alıp tekrardan halka veriyor.

Zuckerberg ayrıca bu konunun pozitif ve negatif yanlarını çalışacağını ve bu potansiyelin Facebook’da nasıl uygulanabileceğini düşüneceğini açıkladı.

SOSYAL VE EKONOMİK KRİPTO PARALAR

Eğer Zuckerberg kripto parayı Facebook’da duyurursa akla önemli sorular geliyor. Bitcoin kullanarak ödeme kabul etmeye mi başlayacak veya kendi kripto parasını mı çıkaracak? Kripto para marketlerinde Facebook simgesini görmeye mi başlayacağız? Üçüncü seçeneğin projelerde uygulanmasını ReddCoin ile görmüştük.

En önemli örneklerinden biri de Steemit. Kripto para aynı isimdeki portalla ilişkili durumdadır. Proje ile film veya makale yayınlayarak para kazanmanız mümkün oluyor ve bu belki de blogcuların hayatını değiştirebilir.

Facebook hangi yolu seçerse seçsin bu uygulama kesinlikle sosyal medya endüstrisinde büyük bir adım olacaktır.