Kripto paranın en büyük eleştiricilerinden olan J.P. Morgan Chase yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, hafif bir fikir değişikliği yaşıyor olabilir. Hala kripto para birimlerine karşı şüpheci olsada, Dimon blockchain teknolojisinin geleceği ile ilgili pozitif düşüncelere sahip.

Geçtiğimiz Eylül’de, Bitcoin’i dolandırıcılık olarak tanımlayan Dimon, buna karşın Fox Business’a verdiği röportajda yaptığı yorumdan pişman olduğunu kabul etti.

BLOCKCHAIN GERÇEK

Dimon, röportajda “Blokchain gerçek” dedi. “Yen’de kriptodollar ve böyle şeyler olabilir. ICO’lar … her birine ayrı ayrı bakmanız gerekiyor. Bitcoin benim için her zaman hükümetlerin bitcoin gerçekten büyüdüğünde hissedecekleriydi. Ve sadece diğer insanlardan farklı bir fikrim var. ”

ICO’lar düzenli olarak türüyor ve bunlar sadece teknolojik gelişmeler üzerine olmuyor. Birçoğu, şirketlerin kripto para modasına uymak için yaptığı bir adım olarak ortaya çıkıyor. Kodak da kendilerine özgü bir versiyon çıkaracaklarını yeni duyurdu. Facebook da ICO planları hakkında ipucular vermişti hatırlarsanız. Birkaç başarılı koin teklifleri birkaç dakikada milyonlarca dolarlık sermaye toplama başarısını sergiliyor ve bu durum bazı kesimler tarafıntan tartışmalı bulunuyor.

Dimon röpotajında kendisinin konuyla bu kadar ilgili olmadığını da ekledi.

“EĞER YETERİ KADAR APTALSANIZ…”

Dimon aynı zamanda kripto para yatırımcılarını eleştirdi. Ekim ayında düzenlenen bir Uluslararası Finans Enstitüsü konferansında “eğer bunu alacak kadar aptalsanız, bir gün bunun bedelini ödersiniz” diye uyardı.

CEO, kripto paraya karşı olsada blockchain teknolojisine karşı pozitif bir bakışı var. Blockchain teknolojisinin finansal devlerin merkezci gücünü yok etme amacı olmasına rağmen birçok kurum bu teknoloji ile operasyonlarını hızlandırmanın ve sınır ötesi ödemelerinde kullanın yolunu arıyor.

BLOCKCHAIN ÖDEMELERİ

Ekim ayında, J.P. Morgan Chase, küresel ödemeleri doğrulamak için gereken partilerin sayısını önemli ölçüde azaltacak, işlem sürelerini haftalardan saatlere düşürecek bir blokchain tabanlı sistemin başlatılacağını açıkladı. Royal Bank of Canada ve Australia and New Zealand Banking group, Interbank Information Network isimli projenin ortakları olarak açıklandı.