Güney Kore, kriptopara ticaretini yasaklamıyor.

Geçtiğimiz günlerde, internette dolanan dedikolara göre dünyanın en büyük hacimli kripto para marketi Güney Kore işlemleri durduracktı. Panikleyen yatırımcılar yüzünde kripto para piyasasında büyük bir düşüş yaşanmıştı. An itibariyle öğrendik ki söylentiler doğru değilmiş.

YASAKLAMA YOK

Kore Adalet Bakanlığı, bağımsız olarak kripto parayı yasaklama planları olduğunu duyurmuştu. Fakat, bakanlık karışıklık ve kaos yaratan bu kararı alırken diğer bakanlıklara veya yetkili kurumlara danışmamıştı. Bunun sonucu olarak, 6000 vatandaş birleşerek bir dilekçe hazırlamış ve Adalet bakanı Sang-ki Park‘ı istifaya çağırmıştı.

Hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada yakın gelecekte kripto parayı yasaklama gibi bir niyetleri olmadığını açıkladı. Bu açıklama belki de gelecekte Kore marketini stabilize etme amacıyla yeni kurallar geleceğinin habercisidir.

UZUN-DÖNEM DE Kİ TEHDİTLER

CoinTelegraph’a göre, Güney Kore Hükümeti, düzenleyici çerçeveleri ve eğilimleri takip etmekten başka seçeneği bulunmuyor. Kripto para, Güney Kore’de, geniş çaplı bir popülerliğe sahip ancak tüketicelerin korunmasında ve yatırımcıların çıkacak bir kuralla herşeyini kaybetmesi endişesine neden olan bir zemini var. Hükümet borsaların Kore pazarının yararına çalışmasına izin vermelidir.

Birçok insana göre, Güney Korenin yasaklama haberinin viral olarak yayılmasıyla yatırımcılar arasında bir endişe meydana geldi. Bazı panikleyen yatırımcılara nazaran, Kore hükümetinin reaksiyon, internet kullanıcıları ve medya organları sorunu ortadan kaldırdı.