2017’deki kripto para pazarındaki muazzam artıştan sonra, bu sene yaşanacak daha çok şey var. Endüstrinin gelişimini tahmin etmek olanaksız olsa da, daha fazla benimseme ve teknolojik ilerlemeler rahatlıkla beklenilebilir.

Bazıları endüstri hakkında şüpheci olmaya devam ederken diğerleri devrimi kucaklıyor ya da en azından dikkatle yaklaşıyor. CBOE ve CME tarafından piyasaya sürülen Bitcoin vadeli işlemlerin piyasaya sürülmesiyle birlikte NASDAQ’da görünmeyi planlayan diğer şirketler, yaklaşık 650 milyar dolarlık pazara girme imkânlarını araştırıyor.

Geçtiğimiz yıl iki diğer şirketin vadeli işlem piyasasına girmeyi düşündüklerini bildirdik. Biri JPMorgan, diğeri Goldman Sachs idi. Glodman, bazı seçilmiş müşterilerin Bitcoin Futures’a yatırım yapmasına izin vermeyi planladığını açıkladı.

BEBEK ADIMLARI

Goldman Sachs, Bitcoin’e karşı daha temkinli bir duruş sergiliyor ancak kesinlikle piyasaya tamamen girmeyi reddetmiyor. Diğer firmalar uzaklığını sürdürürken, volatilite ve düzenleyici belirsizlik nedeniyle Goldman Sachs duruma daha makul bir şekilde yaklaşıyor. Firma kriptoya dayalı finansal araçlara olan artan talebe yanıt verdi.

Müşterileri için güvenli bir hizmet sunmayı, firmanın risklerini en aza indirmeyi de odaklıyorlar. Olası sorunları ararken, kurum içi bir ekip sorunları tartışacak ve çözecektir. Sürekli endişelerden biri, bu varlıkları elinde bulunduracakları için dijital varlıkları nasıl güvenli bir şekilde toplayıp depolayacağınız konusu. Dahası, siber suç olayında şirketin sorumluluğunu nasıl azaltacağı önem taşıyor.

 

CİDDİ GEREKLİLİKLER

Bununla birlikte, vadeli işlem pazarı için ihtiyaç marjları bazı tartışmalara neden oluyor. Goldman Sachs, bir aracı kurumun borsalardan daha yüksek gereksinimleri talep etmesine rağmen, daha fazlasını talep etti. Müşteriler, işlemin temizlenmesi için bir koşul olarak, Bitcoin vadeli işlemlerinin tam değerine eşit miktarda para ayırmalıdırlar. Bu gereksinimler zaten CME tarafından talep edilen% 47’yi ve CBOE tarafından talep edilen% 44’ü içeriyor.

Vadeli işlem piyasasında, marj bir performans bağı olarak hizmet eder. Bir marj gereksinimi, kayıpları karşılamak için yatırımcıların birincil olarak bir kenara atmaları gerektiği anlamına gelir. Futures borsalarında marj gereksinimleri borsa kadar yüksek değil, bireysel yatırımcılar bile katılabilir.

Aslında vadeli işlem marjları bir sözleşmenin değerinin% 10 ila% 20’sidir. Bu zorlu şartlar bazı müşterileri caydırdı.

Goldman Sachs sözcüsü Tiffany Galvin şunları söyledi:

“Marj kararları çok faktöre dayanıyor ve vaka bazında değişiklik gösteriyor.”

DAHA FAZLA BENİMSENME BİZİ BEKLİYOR

Yakın tarihli piyasa düzeltmeleri ve Bitcoin fiyat oynaklığı bir sorun olarak kaldığı için, bu kurumların normal marj oranları için çok fazla şansı yok. Topluluk BTC ile ticarette her zaman ek talepler, daha yüksek oranlar ve daha fazla gereksinime hazırlıklı olmalıdır.

Bu gelişmeler ve sektörün başka bir yönünün de hız kazanması ve kabul görmesi blockchain teknolojisi ile gerççekleşiyor. Bazı şirketler, Bitcoin’e hiç dokunmadan blockchain endüstrisinde kendilerini geliştiriyorlar. Şirketler, bu piyasaya bakmaya başlamanın ve bunun getirdiği olasılıkların farkına varmakta olduğunu fark ediyor, ancak kripto para birimlerini yalnızca “spekülasyon” olarak görmek, onları hala tam olarak anlamıyor olmaları anlamına geliyor.