ICO’lar hem ilgi çekici hem de tartışmalılar. Bir yandan harika bir yatırım seçeneği olurlarken diğer yandan sorunlara sebebiyet verebiliyorlar. En büyük projeler oldukça popülerler ve yüksek miktarda fon çekebiliyorlar. Bunlardan bazıları duyrulmalarından birkaç dakika içinde başarabiliyorlar. Karşınızda bugüne kadar bunu en kısa sürede başaran Top 11 ICO’nun infografiği.

EN HIZLI ICO

Bu listenin ilham kaynağı 60 saniyede 36 milyon $ toplayan SingularityNet oldu. İlginç bir şekilde başlarda 20,000 den fazla yatırımcı 361 milyon dolar yatırmaya hazırlardı. Ancak, KYC ve AML için uygulanan sıkı şartlar bu sayıyı 5,000 kişiye düşürdü. Bazılarınız projenin kurucularının kendi topuğuna sıktığını düşünebilir. Fakat, bu ICO’nun gelecekteki geçerliliği için harika bir haberdi. Eğer ICO, KYC ve AML ye uymasaydı, bankalar ICO fonlamasını kabul etmeyecekti ve yatırımcı fonları geri dönecekti.

SingularityNet bütün parayı almış olsaydı, FileCoin’in rekorunu 257 milyon $ arttırarak kıracaktı.

DAHA ZOR, DAHA İYİ, DAHA HIZLI, DAHA GÜÇLÜ

ICO’lardan zaman açısından da para açısından da yeni rekorlar görebilecek miyiz? Kripto para piyasası gelişmeye devam ediyor yani bunun olası olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, hatırlamakta yarar var, Amerika, Güney Kore ve Çin gibi bazı ülkeler bunu kısıtlamayı hatta bu şekilde bedava yatırım yapmayı yasaklamayı istiyorlar. Temel argüman tabii ki vatandaşların menfaatlerinin korunması, ancak arkasında başka bir şey olmadığını söylemek de oldukça zor. Ayrıca, istatisliklerin bize gösterdiği kadarıyla ICO büyümesinin son iki ay da ciddi miktar düşüş yaşadığını görüyoruz.