Haftanın başından itibaren coinmarketcap güncel kripto para değerlerinin çoğunda %10 civarında kayıp gösterdi. Bu düzenlemenin arkasındaki gerçek neymiş bir bakalım.

ALGORITMADAKİ DEĞİŞİKLİK

Pazartesi, coinmarket yayınladığı rapor ile güncel kripto paraların değerini belirleyen algoritmalarını değiştirdiğini ve bazı Güney Koreli kripto para borsalarının datalarını kullanmayı bıraktıklarını belirtti.

Twitterdan yapılan duyuruda, bazı Koreli borsaların kripto para değerlerini dünyanın gerisine nazaran fazla gösterdiği ve bu sebeple kripto paraların değerinin şişirildiğini belirtti. Yapılan değişiklikle olası tahkim kararlarının azaltılması amaçlanmaktadır. An itibariyle, bildirilen güncel kripto para market sermayelerinde aşağıdaki hesapların değerleri dikkate alınmamaktadır:

  • Bithumb – Günlük işlem hacminde 2. sıradaki borsa
  • Coinone – Günlük işlem hacminde 9. sıradaki borsa
  • Korbit –Günlük işlem hacminde 14. sıradaki borsa

Bunun üzerine borsalar arasındaki fiyat farkları dünyanın kalanıyla açılmaya başladı. Güney korenin kripto para marketinde çok güçlü oluşu fiyatlardaki genel olarak bir yüksekliğe sebep olması normaldir. Bithumb’da genellikle fiyat farkı 3000$ yüksek seyretmektedir. Bundan böyle coinmarketcap’i kullanırken bu borsaların dikkate alınmadığını ancak gerçekleşen işlem hacminde halen göz önüne alındıklarını aklınızın bir tarafında tutmanızda yarar vardır.

MARKETİN TEPKİSİ

Coinmarketcap’e göre, pazartesi itibariyle birçok kripto parada düşüşler gözlendi. Büyük hacimli satışlar olmamasına rağmen bu görüntü kripto para toplumunda telaş yarattı.

Değişikliğin yapılmasından itibaren 2 gün geçmiş olsada piyasadaki aşağı doğru eğilim hala devam ediyor. Bunun sebebi ise yatırımcıların bu tablo karşısından ellerindeki kripto paraları iyi bir fiyattan satmaya karar vermesinden kaynaklanıyor. Panik havası piyasada hakim oluyor ve sosyal medyada birçok kişi bu duruma karşı üzüntülerini dışa vuruyor.

Platformun kararının nasıl bir etki yarattığını genel sermaye tablosundan görebiliyoruz. Geçtiğimiz 2 günde, marketin genel hacmi 830 milyar $ dan 710 milyar $ a gerilemiş durumda bulunuyor.

ETHEREUM YÜKSELİŞTE

Kripto paraların çoğunda sert bir düşüş eğilimi gözlense de Ethereum yükselmeye devam ediyor ve gün aşırı yeni rekorlar kırıyor. ETH an itibariyle 1,351 $’ı gördü. Bu da 7 gün içinde yaklaşık olarak %50 artışa tekabül ediyor.

Kodak’ın Ethereum akıllı işlemleri bazlı kendi kripto paralarını üreteceklerini açıklaması, bu son artışların arkasındaki sebep olabilir. Yeni sanal birim ile fotoğrafçıların fotoğraflarını lisanslamasına, telif haklarına ve telif ücretleri kazanmasına yardım edilmesi amaçlanıyor.

Planlarla ilgili haberler, Kodak’ın büyük borsalarda üç kat artmasına neden oldu. Ethereum söz konusu olduğunda, artışlar o kadar hızlı değil, yılın başından beri istikrarlı seyretti.