Coinbase ağ tıkanıklıklarının sebeplerinden biri olabilir. Bitcoin altyapısındaki umut veren düzeltmelere rağmen ölçeklebilirlik problemleri devam ediyor. En meşhur kripto para hala yüksek işlem ücretleri ve süreleriyle boğuşuyor. Bu seferde, Coinbase’in mempool’u(bitcoin işlemlerinin madencileri beklediği bellek) gösterdiği gibi onaylanmayı bekleyen birçok Bitcoin işlemi bulunuyor.

ÜZÜNTÜ VERİCİ KEŞİF

Birkaç Twitter kullanıcısı, mempooldaki işlemlerin onaylanma sürelerinin Coinbase’deki bir hatayla alakalı olduğunu keşfetti. Coinbase BTC trafiğindeki sıkıntılar hakkında kullanıcılarını bilgilendirdi. Bu tıkanma 2 saat içinde ortadan kaldırıldı. Twitter aracılığıyla CivEkonom Operasyonunun yeniden başlamasıyla birlikte, Coinbase’in özel etkinliğinin, işlem sürelerini önemli ölçüde artıran mempool’u başarıyla doldurabileceğini kanıtladı.

Bu konu hakkında, CivEkonom ve birçok kullanıcı Coinbase’in SegWit kullanmasını istediklerini belirtti ve bu sayede borsada mempool’unu boşaltabilecektir.

CivEkonom paylaşımında dünya ağında YALNIZSINIZ. Segwit kullanıp yapılan işlemleri ayırırsanız mempool’unuzu BOŞ tutabilirsiniz, ve bu sizin asıl işiniz ve bunu müşterileriniz için mahvediyorsunuz dedi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong yayınladığı bir cevap ile SegWit geçişini yapacaklarını ve bununla birlikte başka akıcılık çözümleri olacağını duyurdu.

COINBASE BOZDU

Bu durumu daha gerçek bir problemle ilişkillendirirsek, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı, kripto parayla bilet satışlarını askıya aldığını duyurdu. Bu kararın sebebi ise ağdaki fazla miktarda olan tıkanıklıklar olarak söylendi. Bu sorun yetkilileri son biletlerin satışında geleneksel ödeme yöntemleri kullandırmaya zorlamış durumda.

Bu sadece uzun işlem süreleri ve yüksek ücretlerin bir örneği. Bu gidişle Bitcoin’in bir ödeme yöntemi haline gelmesi gerçekçi olursak çok zor görünüyor. Bu sebeple de ölçeklendirme ile ilgili yeni çözümlerin bulunması çok önemli bir hal alıyor. Birçok insan Lightning Network’un gelmesini bekliyor, ancak bunun genel kullanıma geçmesi için bir süre daha beklememiz gerekiyor.