Çin, BTC ticaretinin yasallığı konusunda her kuralda kripto dünyasında heyecan yaratıyor. Komünist ülke eylül ayında  ICO’ları yasakladığını ilan etti ve 2017 yılının en unutulmaz düzeltmelerinden birine neden olan kripto alışverişi düzenlemelerini başlattı.

Bugün, Çin mahkemesinin kararı, Çinli yatırımcılara ticaret özgürlüğü umut ediyor.

BAY WANG VE KRİPTOPARALAR

Bay Wang, varlıklarının büyük bir bölümünü geçen sene Bitcoin’e yatırdı ve 40 milyon yuan kaybetti. Wang, işlem gördüğü mübadelelerden kaynaklanan kayıpların telafisini talep etti.

Wang’ın iddiası, Bitcoin’in var olmadığı ve yasalar tarafından düzenlenmediği yasal tanıma dayanıyordu. Çin yasalarına göre bir varlığın değeri olmalıdır ve Bitcoin’in değeri yoktur, bu nedenle bu bir varlık değildir. Dahası, ulusal para cezası, ulusal otoriteler tarafından verilmediğinden, yasal parasal veya başka para birimi özellikleri yoktur ve bu nedenle ticarette kullanılamaz. Yukarıdaki düşünceyle Wang, kaybedilen miktarda geri ödemeyi ve artı faiz istiyor.

Savunma, Bitcoin hakkındaki anlayışının hatalı olduğunu iddia ederek Wang ile görüş ayrılığına vardı. Aynı şekilde, koin takas değişim platformları tamamen meşru şirketler olduğundan, borsalarda yasadışı faaliyet iddialarının asılsız olduğu söylenebilir. Öte yandan, bu platformlardaki ticaret, yalnızca fonlarını yatırım yapmaya karar veren herhangi bir kişinin sorumluluğunda yürütülür. Savunma, borsalar tarafından tahsil edilen tek ücretlerin işlemlerle ilgili olduğunu doğruladı.

KARAR KULLANICILARIN

Çinli bir mahkeme Bay Wang’ın davasını reddetti. Borsalar, Bitcoin’i satın alan ve satan platformlar değildir, sadece exchange platformunu kullanıma sunan aracılardır. yargıç Wangs’ın suçlamalarını asılsız saydı. Bay Wang, iddialarını doğrulamak için yeterli delil sunamadı.

Buna ek olarak, Çin’de kripto ticaretini yasaklayan herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu, herkes teknik olarak Bitcoin’e yatırım yapabileceği anlamına gelir, ancak kendi sorumluluğundadır.