Coinbase gibi birçok kripto para şirketi tarafından kullanılan Metropolitan Bank Holding Corp. birdenbire kripto para havale işlemlerini durdurdu. Uluslararası bir ağ dolandırıcılığı durumu üzerine böyle ani bir hamle geldi. Sıkı olduğu bilinen müşteri politikaları sayesinde düzenlemeler oldukça hızlı yapılabiliyor.

KABUL EDİLMEMİŞ UYGUNLUK

Fortune’un raporuna göre bir Metropolitan Bank müşterisi yatırım şirketi tarafından Perşembe sabahı bankanın kripto parayla ilgili havele işlemlerini durduracağını bildirdiğini söyledi. Müşteriye göre, banka kripto para hesapları için uluslararası havale işlemlerinin uygunluğunu onaylayamadı. Banka müşterilerinden birisi de uluslararası ağ dolandırıcılığına maruz kaldı.

Bankanın birçok kripto parayla alakalı ortakları arasından Coinbase de Metropolitanı ağ transferleri ve depozitolar için kullanıyor.

Metropolitan tarafından henüz servisin geri gelip gelmeyeceği ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Aynı zamanda, yurtdışındaki müşterilerin bankadaki parasına neler olabileceği hakkında bir açıklama bulunmuyor.

BITCOIN BANKASI

Bitcoin’e yaklaşmaktan çekinen çoğu geleneksel bankalara nazaran kripto dostu olarak görülen Metropolitan bankası, kripto para ortamlarında Bitcoin bankası olarak biliniyor. Son kararıyla kripto para transferi konusunda lider konumda olan bankanın bu konuda ki itibarı sarsılabilir. Metropolitan Bank’ın bir zamanlar hızla büyüyen borsa haberi Perşembe günü itibariyle hafifçe dağıldı.

Ek sorun olarak, bazı müşterilerin fonları, banka tarafından geri döndürülemez şekilde dondurulmuş olabilir. Uluslararası müşterilerin fonlarını yalnızca idare eden yöneticiler fonlarının donması riskine sebep oluyor.

Metropolitan Bank, kripto dostu olan tek banka değil. Aynı zamanda Silvergate Bank ve Cross River da benzer servisler sunuyor.

Düzenlemenin beklenen etkileri yakın zamanda kripto marketinde gözlenebilir. Coindesk’in yazdığına göre Amerika Hazine Sekreteri Steve Mnuchin, kripto para yatırımları hakkında yeni yönergeler sunmaya hazırlanıyor.

Kaynak: www.dowbit.com