BITCOIN CASH’DEN DOLAR’A–ANLIK FİYAT ÇİZELGESİ VE TANIMIBitcoin Cash fiyatı çizelge’de Amerikan dolarına göre rapor edilmiştir.
Grafik Coinbase‘deki durumu yansıtıyor.

KRİPTO PARA BİRİMİ OLAN BITCOIN CASH NEDİR?

Bitcoin Cash, 1 Ağustos 2017’deki Bitcoin fork’undan doğan popüler bir kripto paradır. BCH, toplumun Bitcoin projesini nasıl sınıflandıracaklarındaki anlaşmazlığın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bitcoin Cash blok genişliğini 8MB’a çıkararak bir çözüm ortaya çıkarmış ve toplum tarafından ilgi görmüştür. Donuk bir başlangıcın ardından fiyatını yükselten BCH, piyasadaki 2. en pahalı kripto para ünvanını kazanmıştır.

bitcoincash-beyaz-300x251

Kaynak: www.bitcoincash.org

BITCOIN CASH NASIL ÇALIŞIR?

Bitcoin Cash, 10 dakikalık blok zamanıyla Bitcoin algoritmasının aynısını kullanıyor. Aralarındaki temel fark ise Bitcoin Cash 8MB’lık blok genişliği kullanırkan Bitcoin 2MB’lık bloklar kullanıyor. Bunun dışında teknik olarak belirleyici farkları bulunmuyor sadece ideolojik farklara sahipler. Bitcoin Cash’ın kurucuları Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun vizyonuna nazaran kendi projelerinin daha fazla çizgisinde ilerlediğini savunuyor.

YARATICILARI VE GELİŞTİRİCİLERİ

Bitcoin Cash, Bitcoin’in gelecekteki gelişimlerindeki anlaşmazlıkların sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Bitcoin Cash için çalışan 4 ayrı takım bulunuyor: BitcoinABCBUCashBitcoin ClassicBitcoinXT. Topluma bilgi veren tek geliştiricisi ise Amaury Sechet. Bunun dışında projenin çok da şeffaf olduğunu söyleyemeyiz. Bitcoin Cash’in birkaç dikkate değer destekçisi var ve bunlar arasında yatırımcı Roger Ver ve girişimci Calvin Ayre de bulunuyor.

DAĞILIM

Toplam arz miktarı orjinal Bitcoin ile aynı olup 21,000,000 Bitcoin Cash bulunuyor. 10 milyon $ dan daha fazla değere sahip 370 BCH adresi bulunuyor ve dünya da yaklaşık 4,000 tane BCH milyoneri olduğu düşünülüyor. 66,000 den fazla adres de ise 100,000 $’dan fazla BCH bulunuyor.

CÜZDANLAR

Bitcoin Cash’e destek vermiş birçok popüler cüzdan var. Şunu belirtmeliyiz ki bazı cüzdanlarda Bitcoin Cash BCH olarak geçerken bazılarında BCC olarak geçiyor. Bitcoin Cash destekleyen cüzdanlar ise şöyle: Ledger, KeepKey, Electron Cash, Bitcoin.com wallet, Trezor, Unit, Coinbase, Exodus, BTC.COM, Mobi, Copay, BitPay, Jaxx, Stash, StrongCoin, WebMoney, Coinomi, Bitcoin India, Melis, CoinSpace, CashAddress, WalletGenerator.net.

MADENCİLİK

Bitcoin Cash de Bitcoin’in kullandığı kriptografik algoritiminin aynısını kullanıyor-SHA 256. Bu demek oluyor ki Bitcoin madenciliği için kullanılan ekipmanlar aynı zamanda Bitcoin Cash içinde kullanılabilir. Ekran kartı kullanımı mümkün olsa da pek kârlı olduğu söylenemez. Spesifik ASIC makinalarının kullanımı her zaman çok daha efektif sonuçlar veriyor.

BITCOIN CASH – GELECEKTE BCH

Bitcoin Cash’in toplumda tartışma kaynaklarınından biri olması onun kripto sermayeleri arasında ilk 5’e girmesini engelleyemedi. Kutuplaştıran kripto para’nın arkasında Roger Ver gibi güçlü destekçileri var ve kesinlikle bugüne kadar ki en başarılı Bitcoin türevi diyebiliriz. Bitcoin’nin dijital altın olarak görüldüğü yerde Bitcoin Cash’in amacı ilerde ödeme koini olabilmek. Bitcoin Cash, hızlı ve ucuz işlemlere yoğunlaşıyor ve eğer bu konuda başarılı olurlarsa pazar değerinde en güçlü rakibi Bitcoin’i de geride bırakabilir.

Sayfalar:

Official page 

Facebook 

Reddit 

Kaynak kodları: Bitcoin-ABCBitcoin UnlimitedBitcoin ClassicBitcoinXT