Bitcoin ana medyanın ilgisini oldukça çekmiş durumda. Kriptosfer dışında diğer koinleri sayabilecek çok az kişi var. Ancak, gün geçtikçe birçok alternatif koin yatımcıların radarına giriyor. Altcoinlerin uçuşa geçmesiyle, daha fazla yatırımcı kripto para yatırımlarına ilgi duymaya başlıyor. Örneğin, geçen haftadan kısa bir süre önce Tron’un değeri 0.03$ dı ve şuan 0.15 $’a ulaştı. %80 bir artış görünüyor. Ek olarak gecen hafta Ripple, Ethereum’u geçerek piyasada sermaye bazında 2. sıraya yerleşmişti.

2018 yılında birçok adını bilmediğimiz kripto para fiyatını iki katına çıkaracaktır.

ICO PİYASASI

Başlarda Bitcoin ve birkaç tane alternatifinden oluşan ICO piyasası, şuan birbirinden ayrı binlerce koini barındırıyor ve değeri 650 milyar $’a ulaştı. Bu para birimlerinden çoğu kimsenin duymadığı veya anladığı ürün ve hizmetleri satan bilinmeyen şirketlerle bağlantılıdır. Diğerleri ise tamamen şüpheli durumdalar.

Tabii ki de bu yeni koinlerden birçoğu yok olacaktır. Ama kendi dijital paralarını çıkarma girişimindekiler hevesli yatımcılar bulmak da zorlanmıyor diyebiliriz.

İnanılmaz gözükse de, ICO ortamı bankalarla alay eden binlerce yatırımcıya sahip bulunuyor.

Eğer az bilinen Tron değerini 2 katına çıkarabiliyorsa, diğer koinlerde bunu yapabilir mi? Büyük bir olasılıkla, evet. Bu yüzdende yatırımcılar piyasalarda düşük fiyatları koinleri takip etmeye devam etmelidirler. Kripto para yatırımlarıyla kayıplara uğramış kişiler hakkında bir kaç tane rapor bulunmaktadır. Fakat, dünya borsaların çöküşünden veya işlerinin batmasından dolayı parasız kalan hikayelerle doludur.

2018 TRENDLERİ

Yatırımcıların büyük kayıpları ortaya çıkmaya başlayana kadar, bu trend 2018 yılında sizlerin arkadaşı olacaktır.

2012 yılında 15$ eden bir bitcoin şuanda 15.000$ seviyelerinde bulunuyor. Eğer 1 Tron 2021 yılında %3000 den fazla değer kazanabilme ihtimali varsa, Bitcoin’in 3 yılda yaptığı gibi, birçok yatırımcıya göre bu kumarı oynamaya değer olacaktır.

Alexey Ivanov, Moskova merkezli Polynom Crypto Capital’in fon yöneticisi, Ethereum’un bilinmeyen rakibi Cardano’nun bu yıl içinde iki katına çıkacağını düşünüyor. 2017 nin sonlarında %500 değer kazanmıştı. 1 koin fiyatı sadece 0.77 $.

” İsterseniz balon diyebilirsiniz, ama sizce gerçekten kripto para için bu söylenebilir mi?” diye yazan ,ThinkMarkets, Londra piyasa strateji şefi, Naeem Aslam, Forbes’a da şu açıklamalarda bulundu:

” Cryptomania şüphesiz 2017 yılının en önemli konuşulan olayı oldu. Soru şudur: Hala bir balon olduğunu düşünürken para kazanabilirmisiniz? Düz bir cevap olarak: hayatınızda anlamlı bir fark yaratmayacak bir miktarı kaybetmeyi göze alabiliyorsanız, o zaman elinizden geleni yapın. 20-64 yaşları arasında ortalama bir Amerikalı yılda yaklaşık 27-50,000 dolar kazanıyor. Her şeyin muhteşem gitmesiyle, kripto paraya yatırılan 100 dolar, birisini dramatik bir şekilde etkilemek için çok az bir olasılığa sahiptir. Ödüller şüphesiz oradadır.”

2018 yatırımcıların altcoinlere yöneldiği bir yıl olacak. Sizce en çok hangisi kazandıracaktır? Yorumlarınızı bekliyoruz.